Вирішення проблеми віялових відключень електроенергії, тотальних блекаутів, проходження опалювального сезону в умовах зруйнованої енергосистеми – пріоритетні питання підприємств і цілих міст України. Реальним варіантом їх вирішення є встановлення когенераційних установок, що виробляють тепло та електроенергію, та можуть стати основою для децентралізації тепло- та енергопостачання.
Саме слово когенерація означає сумісне виробництва теплової та електричної енергії (процес також називають теплофікацією). На цьому і базується принцип роботи когенераційної установки. В якості пального використовується газ, що потрапляючи у двигун внутрішнього згоряння, запускає трифазний електрогенератор. Згоряння газу та відведення тепла від вихлопних газів призводить до вивільнення теплової енергії.
Коефіцієнт корисної дії такої установки вищий, ніж у генератора, який виробляє тільки електроенергію.
Сьогодні, коли енергосистема країни знаходиться в тяжкому стані, та продовжує зазнавати руйнувань, альтернативні методи тепло- та енергопостачання стали базовою необхідністю. Когенераційне обладнання може допомогти пережити блекаути та опалювальний сезон як підприємствам, так і цілим містам. І реальним доказом є Хмельницький, де таке обладнання працює вже більше 20 років та підтримує місто з населенням 300 тисяч. При цьому енергії, що виробляється, вистачає не тільки для забезпечення регіону, але й на продаж на енергоринок.
Когенераційні установки мають ряд переваг:
Тож когенерація може стати надійною ланкою в постачанні електрики, тепла і гарячої води до українського споживача у такій складній ситуації, що є сьогодні.
Знайти потрібне обладнання – лише половина справи. Зберігається потреба у його правильному оформленні та монтажу. Компанія «Спецстройпроект-1» пропонує наступні послуги:
Для встановлення КГУ потрібні такі розділи проектно-кошторисної документації:
— ЕМ (електричні мережі);
— ТМ (тепломеханічні рішення)
— ГП (генеральний план);
— АБ (архітектурно-будівельні рішення);
— БЗ (Блискавкозахист і заземлення);
— РКН (розрахунок класу наслідків);
— ПЗ (Пояснювальна записка);
— ПОБ (план організації будівництва);
— ІТЗ ЦЗ (інженерно-технічні заходи цивільного захисту)
— ЗКР (зведений кошторисний розрахунок).
— ОВНС (оцінка впливу на навколишнє середовище)
— Газопостачання
Варто зазначити, що на час воєнного стану Кабмін скоротив перелік документів, необхідних для розміщення та початку експлуатації когенераційних установок. Тем не менш весь процес потребує значного часу. Тому про організацію опалювального сезону та працездатності підприємств варто подумати заздалегідь.
Повний текст Постанови наводимо нижче.

|
|
|
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ |
|
від 7 грудня 2023 р. № 1320 |
Деякі питання будівництва та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів, на період воєнного стану
{Назва Постанови в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 547 від 14.05.2024}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Установити, що на період воєнного стану будівництво та/або розміщення суб’єктами господарювання газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів (потужністю від 1 МВт та більше), а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання, необхідного для забезпечення тепловою та/або електричною енергією об’єктів критичної інфраструктури (теплопостачання, водопостачання, водовідведення), закладів соціальної сфери (навчальних закладів, закладів охорони здоров’я), споживачів, зокрема під час застосування графіків відключення споживачів, здійснюється без:
{Абзац перший пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
відповідної містобудівної документації;
отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки;
отримання звіту про результати проведення експертизи проектної документації на будівництво об’єктів;
отримання права на виконання будівельних робіт;
використання Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
схем теплопостачання населених пунктів;
відведення земельної ділянки.
{Пункт 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 547 від 14.05.2024}
Використання земельних ділянок (незалежно від цільового призначення) для цілей, визначених цим пунктом, до їх вилучення, викупу чи відведення в установленому законодавством порядку здійснюється за умови погодження такого використання з:
{Абзац дев’ятий пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
власником земельної ділянки — для земель приватної форми власності;
{Абзац пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
відповідною обласною чи Київською міською військовою адміністрацією — для земель державної форми власності;
{Абзац пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
відповідним органом місцевого самоврядування — для земель комунальної форми власності.
{Абзац пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
Будівельні роботи можуть проводитися одночасно з розробленням проектної документації.
{Абзац пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
Початок експлуатації газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/ бензинових та газових генераторів (потужністю від 1 МВт та більше), а також пов’язаних з ними газових та електричних мереж, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання здійснюється без сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, виданого відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності, за умови проведення комплексних випробувань електроустановок в обсягах, передбачених галузевими нормативними документами та на підставі акта готовності об’єкта до експлуатації.
{Абзац пункту 1 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
2. Внести зміну до пункту 2 додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 р. № 1010 “Про затвердження критеріїв визначення планованої діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, та критеріїв визначення розширень і змін діяльності та об’єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля” (Офіційний вісник України, 2018 р., № 3, ст. 115; 2022 р., № 82, ст. 5008; 2023 р., № 4, ст. 306, № 76, ст. 4299), доповнивши його підпунктом 1-2 такого змісту:
“1-2) розміщення у період воєнного стану газопоршневих когенераційних установок та пов’язаних з ними газових та електричних мереж, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання на діючих об’єктах систем теплопостачання в межах земельних ділянок, на яких розташовані такі об’єкти;”.
3. Суб’єктам господарювання, що здійснили будівництво та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів (потужністю від 1 МВт та більше), а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання за умовами, передбаченими пунктом 1 цієї постанови, протягом 24 місяців після завершення такого будівництва та/або розміщення, але не пізніше ніж через шість місяців після припинення або скасування воєнного стану забезпечити оформлення речових прав на земельні ділянки, розроблення та затвердження проектної документації, отримання звіту про результати проведення експертизи проектної документації на будівництво об’єкта, сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта відповідно до законодавства.
{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 547 від 14.05.2024}
4. Будівництво та модернізація електричних та газових мереж, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання, необхідного для підключення генеруючих установок, а також блочно-модульних котелень, визначених пунктом 1 цієї постанови, операторами газорозподільних систем та операторами розподілу електричної енергії здійснюється за умовами, визначеними пунктами 1 і 3 цієї постанови.
{Постанову доповнено пунктом 4 згідно з Постановою КМ № 547 від 14.05.2024}
5. Суб’єкти господарювання, що здійснили будівництво та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів (потужністю від 1 МВт та більше), а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання за умовами, передбаченими пунктом 1 цієї постанови, інформують про здійснення відповідних заходів місцевий підрозділ Державної інспекції енергетичного нагляду.
Державна інспекція енергетичного нагляду за зверненням суб’єкта, який видає технічні умови на приєднання до систем розподілу електроенергії та газорозподільних систем, проводить моніторинг за встановленням зазначеного обладнання і про результати повідомляє Міністерству енергетики і Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури.
{Постанову доповнено пунктом 5 згідно з Постановою КМ № 547 від 14.05.2024}
Прем’єр-міністр України. Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 37